Otomatik Garaj Kapıları

Otomatik kapı sistemlerinin çıkış noktası garaj kapısıdır. Garaj kapısı ülkemizde henüz yeni yaygınlaşmaya başlasa da Avrupa ve Amerika ülkelerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Otomatik garaj kapısı komponentlerin seçimine göre, maximum derecede konfor sunar. Kullanılacağı mekana göre seçilen aksesuarlar ile kumanda, metal kütle dedektörü, plaka okuma sistemi gibi cihazlarla çalıştırılabilen otomatik garaj kapıları uzun ömrü ile kullanıcıların gözünü doldurmaktadır.

Kullanıcı tarafında yapılan en kronik hata ise kepenk, panjur gibi ürünleri garaj kapısı olarak kullanılmasıdır. Panjur, kepenk gibi ürünlerde kızaklama sisteminde rulman kullanılmadığı için parçalar birbirine sürtünerek çalışır ve ürünün ömrü hızla azalır.

Otomatik Garaj Kapısı Sistemleri

Yapıdaki mimari çalışmanın durumuna göre şekillenen otomatik garaj kapısı sistemleri kiriş ölçüsü, genişlik ölçüsü, yükseklik ölçüsü, çalışma yoğunluğu gibi kriterlere göre şekillenmektedir.

Otomatik Garaj Kapıları Avantajları

Otomatik garaj kapılarının avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Garajlarımızı güvende tutar
 • Giriş çıkışlarımız konfor içerisinde gerçekleşir
 • Uzun ömürlü olması ürünü ekonomikleştirir
 • Plaka okuma sisteminin entegre edilmesi ile yönetim kuralları gerçekleştirilebilir
 • Farklı panel modelleri ile mimari yapıya uyum sağlar
 • Yoğun trafik yaşanan otoparklarda kolaylık sağlar
 • Kullanımı ve bakımı kolaydır
 • Güvenlik tedbirleri insan sağlığı ve güvenliği ön plandadır

Otomatik Garaj Kapısı Arızaları

Avantajları arasında söz etmiş olduğumuz gibi otomatik garaj kapısı arızaları genel olarak ekonomik şekilde çözülebilmektedir. Örnek olarak verebileceğimiz bir arıza olarak fotosel arızası gösterilebilir. Yaklaşık olarak maliyet 450 TL ila 500 TL arasında değerlendirilebilir.

Otomatik Garaj Kapısı Parçaları

Otomatik garaj kapısı parçaları birçok satırdan oluşur ancak en çok sorulan aksesuarlar şu şekilde sıralanabilir.

Otomatik Garaj Kapısı Motoru

Garaj kapısı sisteminde ana üründen sonraki en önemli bileşen motordur. Otomatik garaj kapısı motoru değişik marka ve modellerde olabilir. Genel geçer olarak İtalyan marka motorlar kabul görmüştür. Garaj kapısında genel olarak çekme tip motor kullanılır. Çekme tip motor bir ray içerisinde yerleştirilmiş kayış ya da zincir yardımı ile garaj kapısının üst panelinden tutturulmuş bir şekilde kapıyı ileri geri taşıma işlemi yapar.

Otomatik Garaj Kapısı Kumandası

En çok talep gören otomatik garaj kapısı kumandası motora entegre edilmesi gereken bir üründür. Motor ile kumanda birbirine entegre edilmeden çalışmaz. Bu nedenle kopyalanması mümkün değildir. Satıcı firma tarafından şifreleme yapılabilir ve uzak şehirlerdeki kumanda ihtiyacı giderilebilir.

Otomatik Garaj Kapısı Sensörü

Emniyet için kullanılan otomatik garaj kapısı sensörü kapının zemininden yaklaşık 60 cm üzerine monte edilir. Bu sayede kapı kapanma yönünde çalışıyor iken altından geçen bir cismi okuyarak tekrar açılma yönünde çalışır ve cismin güvenliği sağlanmış olur. Ayrıca kullanılan garaj kapısı motoru anti crash özelliğine sahip olması nedeni ile extra güvenlik sağlanmış olur.

Otomatik Garaj Kapısı Anahtarı

Bazı mimari yapılarda garaja içeriden giriş yoktur. Bu şekilde olduğunda elektriğin kesildiği durumlarda garaja girmek için otomatik garaj kapısı anahtarı gerekli olur. Garaj kapısı anahtarı panelin üzerine monte edilir ve motor rayındaki kilidi açmaya yarar. Artık kapı manuel de çalışabilir olur.

Otomatik Garaj Kapısı Modelleri

Otomatik garaj kapısı modelleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Düz panelli garaj kapısı 
 • Dekoratif panelli garaj kapısı
 • Sık oluklu panelli garaj kapısı 
 • Ahşap kaplamalı panelli garaj kapısı 
 • Alüminyum doğrama panelli garaj kapısı
 • Özel tasarım garaj kapısı
 • Reflekte camlı garaj kapısı
Başa dön