Seksiyonel Kapı Montajı Nasıl Yapılır?

Seksiyonel kapı montajı işinde uzman, genel olarak çekirdekten yetişme ustalar tarafından yapılmalıdır. Montajda gösterilecek hassasiyet seksiyonel kapıda çok fazla önem arz eder. Yapılacak olan hatalar sonrası için maddi manevi kayıplara neden olabilir. Bu nedenle maddi kısmına bakmaksızın uygulamacı firmalar ile irtibata geçilmeli teknik destek alınmalıdır.

Sektör sohbeti yaptığımız meslektaşlarımızdan aldığımız haberlerde çok deneyimli ustaların bile yaptığı hatalardan dolayı kalıcı olarak sağlık problemi yaşadıklarını duyuyoruz. Bu nedenle muhakkak eğitim alınmalıdır. Özellikle kapının yayını kurma konusu çok tehlikelidir. Seksiyonel kapının yayı kapının tüm ağırlığını dengeleyen bir ürün. Kapının 500 kg olduğunu varsayarsak kurduğumuz yay 500 kg tork üretiyor demektir. Yapılacak bir hatada yüzümüzün parçalanmaması içten bile değil.  

Tüm tehlikelerine rağmen seksiyonel kapı montajı nasıl yapılır sorusu cevapsız kalmaması adına birkaç detayla montajın nasıl yapıldığını anlatalım;

 1. İyi bir montajın başlangıcı iyi bir keşif yapmak doğru ürüne sahip olmaktır. Bu nedenle ürünü doğru temin etmeliyiz.
 2. Başlangıç için körkasa olarak adlandırdığımız kutu profilden yapılma karkasa ihtiyaç var. Bu karkası montaj için kullanacağız. Ölçüleri ve gönyesi önemlidir.
 3. Seksiyonel kapı raylarını gönyeye alarak yerine montaj edilmelidir. Her 30 cm de bir matkap uçlu vida kullanılmalıdır.
 4. Yatay raylar da uçlarından dikey raya tutturulmalıdır.
 5. Alt panelden başlayarak paneller yerlerine takılmalıdır.
 6. Şaft grubu yerine takılmalıdır
 7. Halatlar alt panele takılarak tamburdaki kanallarına oturtturulur.
 8. Seksiyonel kapı yayı belirtilen tur kadar kurulur.
 9. Kapının yatay rayları tavana tutturulur
 10. Motor şafta takılarak enerji verilir
 11. Motor limit siviç ayarları yapılır
 12. Panomatik emniyet sistemi takılır ve ayarları yapılır
 13. Fotosel emniyet sistemi var ise yerine takılır
 14. Seksiyonel kapı teslim edilmeden önce son kez sürtünme kasıntı varmı kontrol edilir
Uzman Seksiyonel Kapı Montaj Ekibi
Uzman Seksiyonel Kapı Montaj Ekibi

Kısaca sıralama bu şekildedir. Bu işlem yaklaşık 1 gün sürmektedir. Proje işlerinde süreyi azaltmak mümkündür. Focus kapı olarak uzman ekibimizle montaj hizmeti vermekteyiz. Yurtdışı siparişlerimizde süpervizör hizmeti sağlıyoruz. Vermiş olduğumuz hizmet kalitesi, ürün kalitesi, ürüne ve sektöre bakış açımızı genişleterek referans müşterilerimizin sayısını her geçen gün çoğaltarak devam ediyoruz.

Seksiyonel kapı işi bir makine olarak olarak değerlendirilmeli, her makine özünde bir proje olarak görülmelidir. İşin basitleştirilmesi ürünün ve montajın kalitesini düşüreceği gibi, iş güvenliği ve sağlığı konusunda da zafiyet oluşturacaktır. Millet olarak özen göstermediğimiz her işin başımıza dert açtığını düşünürsek bu konuda da özen vermediğimiz takdirde sıkıntılar kapımızı çalacakapınıuktır.

2012 yılında DES sanayi sitesinde yaşanan üzücü bir kaza vardı. 24 yaşında genç bir vatandaşımız üzerine kapı düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Bu nedenle sahip olduğumuz seksiyonel kapıda halat güvenlik sistemi ve yay kırılma emniyet sisteminin olduğuna emin olalım. Bazı üretici firmalar bir takım bahanelere sığınarak emniyet sistemini opsiyonel olarak sunmaktadır. Güvenlik ve insan sağlığı opsiyonel olarak satılamaz bir standart haline getirilmelidir. Ülke olarak kaliteli bir yaşamın ilkesinin kendimiz olduğunu hatırlamalı ve kalitemizi yükseltmeliyiz. Aldığımız ürünlerin üretilere bağımlı ürünlerden uzak üniversal ürünleri tercih etmeliyiz.

Başa dön