Otomatik Garaj Kapısı Tamiri Hakkında Önemli Bilgiler

Otomatik Garaj Kapısı Tamiri

Otomatik garaj kapısı tamiri her ürüne göre değişkenlik gösteren bir konudur. Tamir, periyodik bakımlar gibi konularda profesyonel bir ekip tarafından organize edilmesi gerekir. Sonuç olarak garaj kapısı bir makinadır ve her makine gibi garaj kapısı da bakıma ve tamirata ihtiyaç duyar.

 Garaj kapısı tamiri konuları öncelikli olarak dört ana başlıkta ele alınabilir,

  • Kullanıcı menşeili hatalardan doğabilecek tamiratlar,
  • Ürün ömründen kaynaklı doğabilecek tamiratlar,
  • Ürün kalitesinden doğabilecek konularda tamiratlar,
  • Ürün montajından kaynaklı tamir konuları

Bu konuları ele alırken hangi konuda neler yapılabilir, neler hatalı yapılmış olabilir gibi konulara değineceğiz. Ayrıca inceleyeceğimiz iki başlık daha var, bu konuların başlıkları ise;

Garaj kapısına ne denir?

Garaj kapısı kaç metre olmalı?

Bu başlıklar altında da teknik birkaç veri vererek görevimizi yerine getirmeyi hedefliyoruz.

                Kullanıcı Kaynaklı Otomatik Garaj Kapısı Hasarı Ve Tamiri

Kullanıcı kaynaklı hasarlar olarak genel olarak şu tip hatalarla karşılaşıyoruz, kullanıcılar araç ile kapının raylarına ya da panellerine çarparak raylarda hasar oluşturabiliyor. Bu durumda kapının raylarını değiştirmek gerekir. Raylar ezildiği için tekerler raylar içeride hareket etmeyecektir. Başka bir sorun ise araçların kapı paneline çarpması durumudur. Kapının tam açılması beklemeden aracın hareket etmesi halinde aracın tavanı kapının alt paneline takılarak birkaç panele ve dahi tekerleri, rayı hasar görmektedir. Bu hasar ile ilgili makalemize bir fotoğraf iliştirelim,

Garaj kapısı arıza tamiri
Garaj kapısı arıza tamiri
Garaj Kapısı Hasar Tamiri
Garaj Kapısı Hasar Tamiri

Bu tarz kullanıcı hatalarında hiç beklenmeyen hasarlar zinciri birbirini takip edebiliyor, halatın kopması alt halat emniyetin parçalanması gibi..

 

Ürün Ömrüne Bağlı Olarak Tamirler

 Kullanılan ya da kullanılmayan her ürünün bir ömrü vardır. Sabit duran bir demir bile zaman içerisinde çürümekte ve zayıflamaktadır. Otomatik garaj kapısında da sürekli hareketli olan parçalar vardır. Bu parçalar içerisinde en aktif olan parça yaydır. Garaj kapısı yayları standart olarak 15 – 20 bin ömürlüdür. Bu ömür + – 2000 kadar önce yada sonra ömrünü bitirerek kırılır. Bunun dışında kapının halatları zaman içerisinde tiftiklenme gibi sorunlar görülebilir. Ayrıca kapının polyemit tekerleri aşınabilir, rulmanları dağılabilir. Motor dişlisi polyemit bir ürün olduğu için onunda zaman içerisinde onunda yıpranması söz konusu olabilir.

                Ürün Kalitesinden Doğabilecek Tamiratlar

Otomatik garaj kapısı ürünlerinin kalitesi önem arz eder. Her ne kadar uygulamacı firma ürüne iki yıl garanti vermiş olsa da kullanıcı ürününü iki yıldan daha fazla kullanmayı arzu etmektedir. Uygulama doğru yapılsa da ürün kalitesi son noktayı koyar. Tüketici ürün kalitesi konusunda tecrübe sahibi olmadığı için aldanma söz konusu olabilir. Araştırmalarına objektif olarak bakabilmeli ve akıl süzgecinden iyi geçirilmelidir. Genel olarak sektörel ağızda İtalyan panel İtalyan motor gibi çok söylem duyuyoruz. Her İtalyan ürün doğru ürün olmayabilir.

                Ürün Montajından Kaynaklı Tamiratlar

Ana iki kalite temelinde yatan maddelerin birincisi ürün kalitesi, diğeri ise montaj kalitesidir. Kötü montaj iyi ürünü kötü göstereceği gibi iyi montajda kötü ürünün kusurlarını gizleyebilir. İyi bir montajın temelinde her daim terazi yatar. Temeli sağlam başlayan bir işin devamı da o şekilde gider. Montaj sonunda kapının ok gibi çalışıyor olması beklenir.

                Garaj Kapısı Kaç Metre Olmalı?

İdeal bir garaj kapısı ölçüsü standart boyutları 300 cm genişlik 210 cm yükseklik olmalıdır. Yurt dışında bu ölçüler bazı ülkelerde standartlaşmış durumdadır. Örneğin Fransa da 303 cm genişlik, 202 cm yükseklik gibi bir ölçü standart ı oluşmuş durumda. Ülkemizde mekan sahibinin isteği, talebi doğrultusunda çok daha büyük yada orantısız ca küçük yapılmış otomatik garaj kapısı görebiliyoruz. Örneğin 850 cm genişlik 350 yükseklik gibi afaki büyüklükte garaj kapıları görüyoruz. Bu kadar büyük ölçülü garaj kapısı olduğunda artık mekan bir endüstriyel alan haline gelmiş olur. Endüstriyel alan gibi düşünüldüğünde kullanılan aksesuarlar vs. değişir ve ürün gereksiz yere pahalanmış olur. Dolayısı ile garaj kapısı kaç metre olmalı? Sorusunun cevabı ihtiyaç kadar olmalı oluyor.

                Garaj Kapısına Ne Denir?

Garaj kapısı için 3 farklı ürün kullanılabilir, seksiyonel garaj kapısı, kepenk, hızlı pvc kapı, bu kapıların her biri farklı amaçlar ile garaj kapısı olarak kullanılabilir. Esas olarak garaj kapısına ne denir? Soruna en yakın cevap seksiyonel kapı denir diyebiliriz. Çünkü garaj kapısına en yakışan ürün seksiyonel garaj kapısıdır. Hem dayanıklı olması, hem izolasyon kalitesinin yüksek olması yada her konuda kapıların iyisi olması bu işin lokomotifi olmasına sebep oluyor diyelim.

Focus Kapı olarak garaj kapısı tamiri, servisi, bakımı ve satışı yapmaktayız.

Başa dön