Seksiyonel Kapı Tekerleği

Seksiyonel kapının raylar içerisinde hareket edebilmesi için kızaklama sisteminin rahat bir şekilde çalışması gerekmektedir. Rahat çalışması sağlayacak olan ürün ise seksiyonel kapı tekerleğidir. Bu tekerleğin raya temas eden kısmı polyemitten üretilir. Polyemit olarak üretilmesinin sebebi kapının sessiz ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktır.

Kapının ölçüsüne ve modeline göre kullanılan teker modeli değişebilir. Tekerleğin mil uzunluğu yada ya da polyemit çapı değişebilir. Genişlik ölçüsü 500 cm nin üzerinde olan kapılarda uzun milli tekerlek kullanılır. Daha kısa kapılarda ise kısa milli tekerlek tercih edilir. Büyük rüzgar alan kapılar ise 3” tekerli olarak üretilir. Seksiyonel kapı tekeri rulmanları markalara göre farklı şekillerde üretilebilir. Bazı markalar çanaklı rulman kullanılırken bazı markalar ise soğuk basma rulman kullanabilirler.

Teker bakımı için gres yağı kullanmak bir yanlıştır. Gres yapı açık alanda kullanılır ise tozları üzerine çeker. Toz rulmanın bilyeleri arasına girerek bozulmasına sebebiyet verir. Dolayısı ile rulman bakımları gres yağı ile değil toz tutmayan madeni yağlar ile yapılmalıdır.  Standart bir seksiyonel kapı tekeri aşağıdaki resimde görüleceği üzere bazı ölçüleri sağlamalıdır. Polyemit çapı 47 mm, mil çapı 11 mm, teker uzunluğu 120 mm olmalıdır. Standart dışı tekerler üretici firmalar tarafından belirlenebilir.

Seksiyonel Kapı Tekerleği, Tekeri Teknik Çizim
Başa dön