Seksiyonel Kapı Yayı

Seksiyonel kapı ağırlığını dengelemek için torsiyon yay kullanılmaktadır. Bu yaylar, yayın kıvrım yönüne doğru kurularak bir kuvvet oluşturulur. Bu kuvvet halatlar vasıtası ile kapının alt tarafına bağlanarak kapının ağırlığı yaylara aktarılır. Bu nedenle motora düşürülen yük yaklaşık 20-40 kg civarına getirilir.

Bu yayların satış ile birlikte üretici firmanın vermiş olduğu garanti ömrü kadarı bittiğinde yayda kopma-kırılma olur. Standart bir seksiyonel kapı yayı 15000 tur ömürdür. Yani kapı onbeş bin kez çalıştığında yay ömrünü tamamlamış olur. Artısı eksisi muhakkak olacaktır. Artı eksi kısmı bin iki bin ömür olabilir. Bu toleransı etkileyen birden fazla etken olabilir. Montaj faktörleri, ürün faktörleri, ortam faktörleri, hava faktörleri gibi durumlardır.

Seksiyonel kapı yayı kırıldığında garantör firma ile irtibata geçilmelidir. Kapının yay kısmı montaj anında en tehlikeli kısmıdır. Bu nedenle tecrübesi olmayan hiçbir kimsenin müdahale etmesini tavsiye etmiyoruz. Yayda gerginlik olduğu için olası aksilikte servisi veren yada vermeye çalışan kişilerin başına istenmedik durumlar gelebilir. Kullanılan yayların hammadde çeşidi olarak iki çeşidi vardır. Natürel malzeme ve kumlanmış ve boyalı malzeme. Boyalı ve kumlanmış yay natürel yaya göre yaklaşık beş bin daha yüksektir.

Başa dön