Seksiyonel Kapı Yayı Nasıl Kurulur?

Seksiyonel kapı dengesini sağlamak için ( ağırlığının taşınması için ) torsiyon yaylar kullanılır. Bu yaylar kuruldukça bir tork oluşturur. Bu kapının ağırlığına, kullanılan tambur çapına, kapının yüksekliğine göre değişmektedir. Yayın tel kalınlığı, uzunluğu ve yay çapı seçimi yukarıda saymış olduğumuz özelliklere göre farklılık göstermektedir.

Üreticiler tarafından kullanılan farklı özelliklerde yay bulunmaktadır. Kullanılan yay çeşitleri şu şekilde olabilir;

  • Natürel yüzeyli yaylar; bu yaylar kullanılan demirin ham hali ile üretilir. Yüzeyinde herhangi bir işlem yoktur. Yay seçenekleri arasında en ekonomik olandır.
  • Boyalı yay; bu yay tipinin dış yüzeyi boyalıdır. Paslanma gibi yüzey korozyonlarına engel olmak için kullanılan bir yay çeşididir.

Kumlanmış ve boyalı yaylar; bu yayların kullanım amacı daha uzun ömürlü ve korozyona karşı dayanıklı olmasından dolayıdır. Kumlamanın amacı yay yüzeyindeki çapakları almak değil, demir moleküllerinin sıkıştırılarak ömrünün uzatılmasını sağlamaktadır.

Seksiyonel kapı yayı nasıl kurulur?

1” çapındaki yay şaft millerine takılan yaylar yayın arka fitting i tarafından yay kırılma emniyet ayar parçasına sabitlenir. Yayın ön tarafındaki delikli fitting e takılan miller ile yayın ters yönüne doğru çeyrek tur çeyrek tur kaldırılarak belirtilen tur miktarınca kurulum sağlanır. Yay kurulumu bitince kaması takılır ve vidaları sıkılır. Bu işlem çok tehlikelidir. Konu ile ilgili tecrübesi olmayan kişilerin yay kurması kesinlikle tavsiye edilmez.

Başa dön