Tır Yükleme Sistemleri

Tır yükleme sistemleri, 20 yıla yakın bir süredir firmamız tarafından projeleri geliştirilerek üretilen teknolojik ve işlevsel sistemlerdir. Bu sistemler gelişmiş ülkelerde olduğu gibi son zamanlarda Türkiye’de de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kısa sürede üretim firmalarına kalıcı çözümler sunan bu sistemler, insan gücünden tasarruf sağlarken aynı zamanda esnek hareket kabiliyeti ile verimli çalışma ortamını da iyileştirmiştir.

Lojistik ve üretim firmaları için tır yükleme sistemleri işlevsel teknolojik ekipmanların başında gelir. Tüm sistemler paletli ve paletsiz ürünlerin yüklemesine ve boşalmasına uygun olarak üretilmiş çeşitli ürünlerdir. Bu sistemler sayesinde işlerin organizasyon süresi kat be kat artarken diğer yandan insan gücüne olan ihtiyaç ve yükleme sırasındaki risk oranı azalır.

Tır Yükleme Rampası

Tır yükleme sistemleri içerisinde en çok bilinen ve en işlevsel olan sistem tır yükleme rampası olmaktadır. Tır yükleme rampaları farklı ürün özellikleri ve işlevsellik ile üretilir. Her sistemin kullanılacak olan araca göre yükseklik ve genişlik gibi ölçüleri farklıdır. Özellikle 2 metre uzunluğundaki menteşeli rampa sistemleri tır yükleme ve boşaltma sırasında en çok tercih edilen sistemlerdir.

Standart olarak üretilen rampa tır yükleme sistemleri, ihtiyaç duyulduğu takdirde özel ölçülerde de üretilebilen sistemlerdir. Standart sistemlerin yanı sıra eğer tır ile yükleme alanındaki mesafe uzun ise teleskopik rampalar sayesinde rampa sistemlerinin mesafesi daha uzun hale getirilebilmektedir. Yükleme rampaları aynı zamanda seviye ayarlamak için kullanılan sistemlerdir.

Tır seviyesi ile ünite seviyelerini eşitlemek için kullanılan rampa sistemleri, emniyet sistemi dahilinde üretilir. Bu emniyet sistemi sayesinde alçalma ve yükselme işlemi eşit bir şekilde gerçekleştirilebilir. Genel olarak tır yükleme rampaları; ana gövde, üst tabla ve ön kanat olmak üzere üç bölüm şeklinde imal edilir. Tır yüklemesi ya da boşaltılması sırasında rampa sistemlerinin kullanılmasındaki temel amaç, araçların seviyesini eşitlemektir.

Yükleme Rampası Avantajları

Tır yükleme sistemleri arasında büyük öneme sahip olan tır yükleme boşaltma rampası aynı zamanda birçok avantaj sağlar. Öncelikle tırın yüklenmesi ya da boşalma süreci son derece hızlı ve güvenli olur. Her yüklemede sarf edilen enerji sarfiyatının minimuma indirilmesi insan gücüne olan ihtiyacı da minimum seviyeye indirir. Bununla birlikte güvenli bir sistem olduğundan yükleme ve boşaltma sırasında deformasyon riski sıfıra indirilir.

Yükleme sistemleri, tır dorsesinin en verimli şekilde ve maksimum düzeyde firesiz kullanılmasını sağlar. Bu sayede dorsenin alabileceği maksimum ürünün aynı zamanda yüklenmesini ya da boşaltılmasını sağlayacaktır. Yükleme rampalar, tır ile zemin arasındaki mesafeyi eşitlediğinden bu süre olabildiğinde kısalır ve tüm riskler ortadan kaldırılmış olur.

İnsan gücünden ve zamandan tasarruf sağlayan rampa sistemleri, bu anlamda tır yükleme sırasında ihtiyaç duyulan modern çağın gerekliliklerinin başında gelir. Özellikle geniş çaplı lojistik ve üretim firmaları, bu sistemleri yaygın olarak en verimli şekilde kullanmayı tercih eder. 

Tır Yükleme Sistemleri İşlevleri

Küçük çaplı üretim firmaları için tır boşaltma rampası çok fazla bir anlam ifade etmese de özellikle aynı anda tonlarca ürün yükleyen ve boşaltan gerek lojistik firmaları gerekse üretim firmaları bu sistemlerden büyük oranda faydalanır. Sistemin temelindeki amaç, paletli ürünlerin taşınmasında tır ile zemin arasındaki mesafeyi eşitleyerek insan gücünden ve zamandan tasarruf edebilmektir.

Yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında tır yaklaşma rampası sayesinde dorse, ürünlere olabildiğince yaklaştığından ürün paletlerinin tır içerisine giriş-çıkışı da daha kolay olacaktır.

Genel olarak tır yükleme boşaltma sistemleri denildiğinde son teknoloji ile imal edilen rampa sistemleri lojistik ve üretim firmaları için özel olarak geliştirilmiş teknolojik sistemlerdir.

 

Başa dön