Yükleme Rampası Motoru

Yükleme rampası motoru, yükleme rampasının çalışabilmesi için gerekli olan en önemli parçasıdır. Her yükleme rampası modelinde bulunan motor; sistemin çalışma prensibine, maksimum ağırlığına, kullanıldığı alan özelliklerine uygun olarak tercih edilmelidir. Kullanım amacına ve kullanım alanına uygun motor kullanımı yapılmadığında yükleme rampasının performansı ve verimliliği de aynı oranda düşecektir.

 Maksimum yük ağırlığını kaldırabilmesi, aşırı ısınma tehlikesine karşı güvenli olması ve çalışma prensibine uygun güçte olması yükleme rampası motoru özelliklerinin başında gelir. Üretimler sırasında bu hususlar üretici tarafından dikkate alınır ve parçaların her birinin olduğu gibi motor tercihinde de hassas bir duyarlılıkta tercih yapılır.

Yükleme Rampası Motoru - Dock Leveller Pump
Yükleme Rampası Motoru - Dock Leveller Pump

Yükleme Rampası Motoru Nasıl Olmalıdır?

Yükleme rampası sistemleri hareket kabiliyetini öncelikle motor aksamından alır. Doğru ve yeterli bir motor hacmi olmadığında yükleme rampasının beklentiyi karşılaması ve yüksek performans göstermesi de oldukça zordur. Tüm bu nedenlerden dolayı yükleme rampası motoru öncelikle rampa sisteminin taşıyabileceği maksimum yük ağırlığına dayanıklı olmalıdır.

Motor aksamının aşırı ısınmayı önlemesi ve olası bir aşırı ısınma riskine karşı güvenli sisteme sahip olması gereklidir. Motorun fazla ısı ve akım karşısında yüksek güvenlik sistemlerine sahip olması, yükleme ve boşaltma sırasında olası kazaların önlenmesini sağlayacaktır. Yükleme rampasına hareket ve çalışma kabiliyeti kazandıran yükleme rampası motoru, doğu güç aralığında olduğunda da çalışma sırasında herhangi bir risk ortamı oluşturmaz.

Yükleme Rampası Hangi Alanlarda, Neden Kullanılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte üretim ve dağıtım alanlarında da iş verimliliğinin artması amacı ile birçok teknolojik ekipman üretilmeye başlanmıştır. Bu teknolojik ekipmanlardan birisi de yükleme rampası sistemleridir. Yükleme alanındaki zemin ile araç arasındaki yükseklik farkını ortadan kaldırdığından yükleme ve boşaltma sırasında forklift kullanımını da kolay hale getirir.

Yükleme rampaları; teleskopik, dik, seyyar ve menteşeli olmak üzere dört farklı tasarımda üretilir. Teleskopik ve seyyar rampa betona gömülerek kurulduğundan inşaat öncesinde kullanımına karar verilir. Dik rampa inşaat sonrasında kullanılan ve çukur gerektirmeyen, seyyar rampa ise düz ayak yükleme alanlarında kullanılan rampa sistemleridir.

Bu sistemlerin her birisi ürün yükleme ve boşaltma sırasında iş verimliliği arttırırken iş süresini, insan gücüne olan ihtiyacı ve deformasyon riskini minimuma indirir.

Yükleme Rampası Motoru Fiyatları

Üretim ve dağıtımın yapıldığı, ürün sevkiyatının gerçekleştirildiği her sektörel alanda yükleme rampası sistemi zaman zaman kullanılmaktadır. Yükleme rampası sistemleri arasından tercih yapılırken öncelikle alanın özellikleri dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla da yükleme alanına göre yükleme rampası motoru fiyatlarının da değiştiğini söylemek gerekir.

Yükleme rampası motoru, herhangi bir arıza durumunda değişim ihtiyacı duyabilir. Bu değişim sadece yükleme rampası servisi kapsamında profesyonel ekipler tarafından yapılmalıdır. Yükleme rampasının hangi tür olduğu ve sahip olduğu özellikler doğrultusunda her sistemdeki motor farklıdır. Dolayısıyla da her sistem için yükleme rampası motoru fiyatları da değişebilir.

 

Başa dön