Yükleme Rampası Parçaları

Yükleme rampası parçaları, yükleme sistemlerini bit bütün haline getirip kullanıma hazır eden önemli parçalardır. Yükleme rampaları kullanım alanları ve amaçlarına göre; menteşeli rampa, dik rampa, teleskopik rampa ve seyyar rampa olmak üzere dört farklı şekilde üretilir. Her rampa sisteminin üretimi ve üretim sırasında kullanılan parçaları tasarıma göre farklılık gösterir.

Her sistemin kullanım alanı ve özellikleri farklı olduğundan üretim sırasında kullanılan yükleme rampası parçaları da farklılık göstermektedir. Dolayısıyla da her yükleme rampasının üretim parçaları gibi üretim aşamalarının da farklı olduğunu söylemek mümkündür. Hangi rampa sistemi olursa olsun kullanılan parçaların her birisi birinci kalite malzemeden üretilmiş orijinal parçalardır.

Menteşeli Yükleme Rampası Parçaları

Hidrolik ekipmanlar ile üretilen menteşeli rampa sistemleri, beton içine gömülme prensibi ile çalıştırılan sistemlerdir. Bu nedenle de kullanımına proje aşamasında karar verilmektedir. Üretim sırasında kullanılan yükleme rampası parçaları da bu çalışma prensibi doğrultusunda tercih edilir.

Özel emniyet sistemi ile üretilen menteşeli rampada özellikle sistemin çalıştığını gösteren emniyet bandı vardır. Bunun yanı sıra üretim sırasında kauçuk çarpma takozu, ayakların sıkışmasını engelleyen ve yanlarda bulunan saclar, hortum patlaması ve ani hareketlerde güvenli çalışma sistemini devreye sokan hortum patlama valfi kullanılır.

Dik Rampa Üretim Parçaları

İnşaatı biten şantiyelerde ya da kurulumda gömme işlemi yapılması için çukurların bulunmadığı durumlarda ek bir inşaat işine gerek duyulmadan dik rampa tercih edilir. Adını, kullanılmadığında dik konuma gelmesinden dolayı “dik rampa” olarak almıştır. Kullanılan hidrolik yükleme rampası parçaları sayesinde güvenli rampa sistemlerinden birisidir.

Üretimi sırasında kullanılan parçaların başında güvenliği sağlayan emniyet işaretleri gelir. Bunun yanı sıra yine güvenli çalışma sistemi için hortum patlama valfi ve aracın çarpmasını engelleyecek olan profil desteği kullanılır.

Seyyar Rampa Parçaları

Yükleme ve boşaltma işlemlerinin yapılacağı alanlar düz ayak zeminler olduğundan seyyar rampa sistemleri tercih edilir. Bu sistem sayesinde düz yükleme alanlarında forklift aracının araç içine kolay bir şekilde giriş çıkışı sağlanır. Diğer rampa sistemlerinde olduğu gibi üretiminde kullanılan seyyar yükleme rampası parçaları farklıdır.

Seyyar rampalar üretilirken emniyet inciri, ağır iş tekerleği, sacdan üretilmiş olan mukavemeti yüksek dil parçası, korkuluk sistemi, treyler krikosu ve hidrolik el pompası kullanılır.

Teleskopik Yükleme Rampası Parçaları

Teleskopik rampa, betona gömme prensibi ile çalışan ve alanda yer kaplamayan sistemlerdir. Genellikle konteynır yükleme işlemleri sırasında menteşe rampa sistemlerinin yeterli olmadığı durumlarda teleskopik rampa sistemleri tercih edilir. Teleskopik rampalar, menteşeli rampalara oranla daha uzun yapıya sahiptir.

Kauçuk çarpma takozu, emniyet bandı, ayakların sıkışmasını engelleyen yan saclar, hortum patlama valfi ve motorun zorlanmasını engelleyen emniyet valfi teleskopik yükleme rampası parçaları olmaktadır. Kullanım benzerliğinde olduğu gibi üretim sırasında kullanılan parçalar da menteşeli rampa sistemleri ile benzerlik göstermektedir.

Başa dön