Endüstriyel Yükleme Rampaları ve Çeşitleri

Endüstriyel yükleme rampası çeşitleri üretim ve dağıtım sektöründe ürünlerin sevkiyatı ve depolanmasında önemli rol oynayan sistemlerdir. Tam bir kalite performans ürünü olan rampa sistemleri, ne kadar kaliteli malzeme ve işçilik ile üretilir ise kullanıcılara sunacağı performans da o oranda yüksek olacaktır.

Dik, teleskopik, seyyar ve menteşeli olmak üzere kullanım alanlarının özelliklerine göre farklı yükleme rampası çeşitleri üretimi yapılır. İşinde uzman ve imalatçı firma olan focuskapi.com, ihtiyaçlarınıza en uygun sistemleri istediğiniz özelliklerde sizlere kaliteli malzeme ve işçilik ile sunmaktadır.

Yükleme Rampası Çeşitleri Kullanım Alanları

Yükleme Rampası Çeşitleri:

  • Teleskopik Rampa
  • Seyyar Rampa (Mobil Rampa)
  • Menteşeli Rampa
  • Dik Rampa

Yükleme rampası sistemleri, lojistik firmalar ve üretim firmaları tarafından hem ticari hem de endüstriyel sektörlerde yoğun olarak kullanılan sistemler haline gelmiştir. Özellikle ağır ürünlerin kısa sürede insan gücüne olan ihtiyacı azaltarak ve iş güvenliği çerçevesinde yüklemek ya da boşaltmak için yükleme rampası çeşitleri son derece teknolojik ve fonksiyonel sistemler haline gelmiştir.

Yükleme rampası sistemleri, kullanım şekillerine göre isimlendirilerek dört farklı şekilde üretilir. Her sistemin montaj şekli farklıdır. Kimi sistemler çukurlu alanda kullanılırken seyyar ve dik sistemler gibi sistemler için kullanım alanında montaj için çukura ihtiyaç duyulmaz. Yükleme rampası çeşitleri şunlardır;

Teleskopik Rampa

Yükleme ve boşaltma sırasında çalışmaya hız kazandıran ve efektif bir çalışma imkanı sunan teleskopik rampa modelleri, ince uzantısı sayesinde forklift aracının araç içerisinde esnek hareket imkanına sahip olmasını ve böylece her alanın verimli kullanmasını sağlar. Projelendirme aşamasında kullanımına karar verilir. Genellikle altı ile on iki ton arasında kapasiteli üretilen rampa sistemleridir.

Seyyar Rampa (Mobil Rampa)

Özellikle düz ayak yükleme ve boşaltma alanlarında tercih edilen yükleme rampası çeşitleri başında seyyar rampa gelir. Düz yükleme alanlarında kot ve yükseklik farkı olmamasına rağmen forkliftin yükleme aracına giriş çıkışını sağlamak için kullanılır. Kullanımı sonrasında taşınarak yer değiştirebilir ve yer kaplamayan bir modeldir. Özellikle eski fabrika mimarında kullanıma uygun olmakla birlikte hayvan yükleme alanında da fonksiyonel olarak kullanılabilen sistemler olduğundan kullanım alanı son derece geniştir.

Menteşeli Rampa

Genellikle tır gibi büyük araçların iç kısmına kadar uzanabilecek uzu ve kapsamlı rampa sistemleridir. Özellikle flap mesafesinin yeterli olduğu yükleme ve boşaltma alanlarında tercih edilen sistemlerdir. Menteşeli rampa sistemleri, on beş tona kadar ağırlık taşıyabilen sistemlerdir. Güvenli yükleme alanı oluşturan menteşeli rampa sistemleri, iki taraf arasına menteşe ile tutturulduğundan güvenlik açısından da diğer yükleme rampası çeşitleri arasında farklılık gösterir.

Dik Rampa

Dik konumda kullanılan bu yükleme rampası çeşitleri, özellikle araç trafiğinin fazla olduğu yükleme alanlarında işlevsel ve güvenli kullanım imkanı sunar. Monte edilerek sabit şekilde kullanılması iş güvenliğini arttıran bir diğer özelliğidir. Kurulumunda çukura gerek duyulmadığında özellikle çukur açmanın mümkün olmadığı durumlarda tercih edilerek yükleme-boşaltma yapılacak binanın dış kısmına monte edilir.

Başa dön