Garaj Kapısı Kumanda Tanıtma

Garaj kapısı kumanda tanıtma hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım. Kumanda tanıtma işlemi her markaya göre değişiklik göstermektedir. Eski usul kepenk kumandaları anahtarcılarda çoğaltılabiliyordu. Yeni nesil motorlarda ise motor ile kumandayı eşleştirme konusu mevcut. Motor kontrol kartında bulunan kendinden alıcı ile kumanda kartının eşleştirilmesi gerekmektedir.

Ancak her motorun bir kumanda tanıma kapasitesi bulunmaktadır. Bu kapasite dolduktan sonra harici tip kumanda alıcısı dahil edilebilir. Bu alıcılarda marka marka değişiklik göstermektedir. Hem kapasite olarak hem de kumanda tanıtma olarak birbirlerinden farklıdırlar.

Harici tip kumanda alıcılarının üzerinde bir düğme vardır. Bu düğmeye basılı tutulduğunda kumandaya da basılı tutulur. kumanda ile alıcı birbirini tanımış olur. Kumanda ile alıcı aynı marka aynı hz olmalıdır.  

Firma olarak genel itibari ile garaj kapısı üretiminde BFT marka otomasyon ürünlerini tercih etmekteyiz. Bilgilendirme platformumuzda sizlere BFT marka motorlara kumanda tanıtma konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. Garaj kapısı kumanda tanıtma işlemi şu şekilde oluyor.

BFT marka motorlarda kartın üzerinde küçük bir ekran vardır. Bu ekrandan yaptığınız işlemi kontrol ve takip edebilirsiniz. Ekranın hemen yanında üç adet küçük tuş bulunmaktadır. Bunlar OK, + , – tuşlarıdır. Bu tuşlardan OK tuşuna hızlıca iki kere basıp çektiğinizde menünün içerisine girersiniz. Bu menü içerisinde gezmek için + ve – tuşlarına ihtiyacımız var. Menünün içerisine girdikten sonra RADIO seçeneğini buluyoruz. Bu seçeneğin üzerinde iken tekrar iki kez OK tuşuna basıyoruz. Ekran yanıp sönen iki tane o şeklinde yuvarlak göreceğiz ( o   o ).  Bu şekil bize kumanda üst iki tuşuna aynı anda basılı tutmamız gerektiğini gösterir. Kumandanın iki tuşuna aynı anda 3 sn kadar basılı tuttuğumuzda kumandanın led ışığı yanar ve motorun üzerindeki ekranda ( o   o ) yerine ( …    o ) yani tek o işareti çıkar. Bu aşamadan sonra kumandanın üzerinde bulunan herhangi bir tuşun bir tanesine basacağız. Motor üzerindeki ekranda OK01, OK02, .. yazıları karşımıza çıkacaktır. Bu bize kumandanın başarılı bir şekilde tanıtıldığını göstermektedir.

Tanıtma işlemi başarısız olur ise KO yazısı karşımıza çıkacaktır. Bu durumda yaptığımız işlemi gözden geçirmemiz ve tekrar etmemiz gerekir. Kumandanın üzerindeki diğer tuşlar aynı markanın başka bir ürününde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Diyelim ki garaj kapısı motorunuz ve bahçe kapısı motorunuz ve dahi bariyeriniz aynı marka. Kumandanız dört tuşlu ise her bir tuşu ayrı bir ürün için kullanabilirsiniz.

Başa dön