Seksiyonel Kapı Çalışma Prensibi

Seksiyonel kapı çalışma prensibi değerlendirildiği zaman garaj kapısı ve endüstriyel kapı olarak iki değişik yöntemde değerlendirilir. Bu modeller arasında motor tahrik yöntemi farkı vardır. Endüstriyel kapıda milden tahrik uygulaması tercih edilirken garaj kapısında panelden tahrik edilme yöntemi kullanılır.

Garaj kapısında mil üzerinde bulunan yaylar yeterli miktarda kurularak kapının ağırlığının mil üzerinde olması ve motorun az bir kuvvet uygulayarak kapının hareket etmesi sağlanır. Motor kolu panelin üst noktasından kavrama yaparak panelleri sürükler. Halatlarda her hâlükârda yük vardır. Ancak endüstriyel kapıya göre daha rahat bir çalışma sergiler. Çekme tip motorlarda halat kopma ve halat atma gibi arızalar ile daha az karşılaşılır. Kapının yay ayarı olması gerektiği gibi yapıldığı zaman uzun ömürlü ve uzun süre bakım istemeyen bir ürün olarak kullanılabilir.

Endüstriyel kapı çalışma prensibinde şaft üzerinde kurulan ve yeteri kadar güç üreten yaylar ile motor aynı aks üzerinde bulunur. Tüm yük halatlarda bulunur. Bu nedenle endüstriyel kapıda montaj daha çok önem arz eder.  Her detay kuralına uygun bir şekilde monte edilmelidir. Ray montajlarında terazi sorunu olmamalıdır. Halat ayarlarında ise panelin dengesini bozacak bir dengesizlik olmamalıdır.

Başa dön