Yükleme Rampası Çeşitleri

Endüstriyel ve ticari alanlarda kullanılan farklı şekillerde yükleme rampaları mevcuttur. Bu rampa çeşitleri mimari yapının durumuna göre şekillenmektedir. Kullanım amacı aynı olan rampalar çalışma şekillerine göre isimlendirilmektedir. Montaj şekilleri ise imalat şekillerine göre değişiklik göstermektedir. Platform çalışma şekilleri tek etkili piston ile flap kısımları ise çift etkili piston ile yapılmaktadır.

Genel olarak isimlendirdiğimizde rampalar dört ana kalemde incelenebilir.

  • Menteşeli Rampa
  • Teleskopik Rampa
  • Dik Rampa
  • Seyyar Rampa

Kısaca açıklama gerekir ise:

1-Menteşeli Rampa:  Yapımına mimarinin projelendirilmesi aşamasında karar verilmiş, flap mesafesinin yeterli olduğu yapılarda tercih edilmektedir. Altı ton kapasiteden başlayarak onbeş ton kapasiteye kadar menteşeli rampa bulunmaktadır

2-Teleskopik Rampa: Yapımına mimarinin projelendirilmesi aşamasında karar verilmiş, flap mesafesinin yetersi olduğu aşamalarda kullanılmaktadır. Altı ton kapasiteden oniki ton kapasiteye kadar rampa bulunmaktadır.

3- Dik Rampa: Yapımında binanın inşası bittikten sonra karar verilen durumlarda çukur detayının problem olacağı kısımlarda kullanılmaktadır. Binanın dış kısmına, çukur detayına ihtiyaç duyulamadan montaj edilebilir. Çukur detayı olmadığı için tonaj kısmında fazla zorlanmamalıdır. Altı ton kapasite tercih edilebilir.

4-Seyyar Rampa: Eski tip fabrika alanlarında binanın düzayak olduğu kısımlarda tercih sebebidir. Fabrikanın herhangi bir alanına konuşlandırılarak kullanılabilir. Aynı zamanda ahırlarda hayvan yükleme için ideal bir çözümdür.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tüm rampaların amacı yükleme yapmak ve araç içerisine ürün yerleştirebilmektir. Bu nedenle rampaların genel adına yükleme sistemleri olarak adlandırılabilir. Yukarıda saymış olduğum rampa çeşitleri dışında bu gruba dahil sayılabilen yükleme platformu bulunmaktadır. Yükleme platformları tamamen proje bazlı olarak üretilmektedir.

Bir rampa yarı mamulleri bazında incelendiği zaman beş yarı mamulden oluşur.

  1. Rampa gövdesi
  2. Rampa platformu
  3. Rampa flabı
  4. Rampa motoru
  5. Rampa Pistonları

Bu yarı mamuller bir araya getirildiği zaman rampayı oluşturmuş oluruz. Rampa yarı mamullerinin açıklamasını aşağıda belirteceğiz. Metal aksamlarının hangi hammaddelerden oluştuğu, otomasyon kısmının özellikleri gibi özellikleri ayrıca bilgilendireceğiz. Focus kapı kapı ve otomasyon kısmında müşterilerimizi bilgilendirmek için mücadelemizi vermeye devam edeceğiz.

 

Başa dön